Święty Jacek Odrowąż odszedł do Pana, w dniu 15 sierpnia 1257r.
Ponieważ dzień 15 sierpnia jest wielkim świętem kościelnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wspomnienie św. Jacka Odrowąża ustalono na dzień 17 sierpnia.
17 sierpnia jest szczególnym dniem dla wszystkich wyznawców kultu św. Jacka, a przede wszystkim dla Dominikanów - Jego braci zakonnych  i wszystkich członków parafii oraz kościołów pod wezwaniem tego Świętego na całym świecie. Wszystkim Jackom i wszystkim, którzy czczą św. Jacka i dla których jest On Patronem, życzymy z tej okazji dalszej Jego opieki i wstawiennictwa i zapraszamy do żeglowania po naszej stronie Internetowej, która dzisiaj w tym wyjątkowym dniu uzyskała nowe oprogramowanie i nową szatę graficzną.
Na tą uroczystość, ze zbioru modlitw i pieśni "Święty Jacek Życiorys-modlitwy pieśni" wydanego przez Akademię Teologii Katolickiej w 1989r w Warszawie wybraliśmy tę oto modlitwę:

Całe Twoje życie, święty Jacku, poświęciłeś pracy misyjnej.
Wędrowałeś po naszej i po sąsiednich ziemiach,
wszędzie ucząc ludzi o Bogu i pomagając potrzebującym.
Szukałeś siły w modlitwie, a Bóg wspomagał Cię i pozwalał Ci czynić cuda.
Wspomnij, że jesteś naszym rodakiem i Patronem i pomóż nam, abyśmy nie marnowali życia.
Uproś nam serca wrażliwe na chwalę Bożą i potrzeby ludzi.
Uproś ochotę do pracy i siłę do poświęceń, gdyby ich wymagały nasze obowiązki.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Dzisiaj w Dniu Wspomnienia św. Jacka prezentujemy też ikonę, która jest wyjątkowa, ponieważ powstała w kąciku ikonografa w Bazylice św Mikołaja, w pięknie odrestaurowanej kaplicy św. Jacka, podczas odbywającej się wystawy "Piękno ikony" w ramach Festiwalu św. Dominika nazwanego "Duszą Jarmarku"

Tę ikonę "napisała" Pani Ewa Pikul, która przez cały czas trwania wystawy wyjaśniała i pokazywała odwiedzającym jak powstaje ikona. Przedstawia ona św. Jacka, który w dłoni trzyma kłos. Ten kłos przypomina symbolicznie o cudownym podniesieniu przez św. Jacka, zbitego przez grad zboża w podkrakowskiej wsi. Kłos też jest symbolem wielkiej troski Świętego o zwykłych ludzi, których za sprawą Swej żarliwej modlitwy wstawienniczej ocalił od klęski głodu.
To na pamiątkę tego cudu w Dniu Święta św. Jacka w kościołach dominikańskich i w kościołach pw. św. Jacka odbywa się dzisiaj poświęcenie kłosów, podczas którego Kapłan odmawia następującą modlitwę:

Panie Boże Wszechmogący, który nieustannie dajesz ludziom pożywienie z obfitości rosy niebieskiej i tłustości ziemi, składamy dzięki najlitościwszemu Majestatowi Twojemu za zebrane owoce i błagamy łaskawości Twojej, abyś raczył te kłosy, które z dobroci Twojej otrzymaliśmy, pobłogosławić, zachować i od wszelkiej szkody ochronić. Spraw to również, aby ci, których napełniłeś dobrami, cieszyli się też zawsze opieką Twoją oraz wychwalali bez końca miłosierdzie Twoje i tak przeszli przez dobra doczesne, aby nie utracili wiecznych.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen."
(następuje pokropienie wodą święconą)
Poświęcone przez Kapłana kłosy wierni zabierają do swoich domów, aby zapewniły im szczęście i dobrobyt oraz ochroniły od wszelkiej szkody.

Dziękujemy Pani Ewie Pikul za piękną ikonę przedstawiającą zamyślonego św. Jacka trzymającego kłos, a tym, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o fascynacji ikonami i ich roli we współczesnym świecie, w którym się mówi, że "Ikona jest darem Wschodu dla Zachodu" podajemy link do strony Pani Ewy Pikul tutaj i zapraszamy do naszego kolejnego artykułu, w którym opowiemy o historii powstania tej ikony/po kliknięciu obrazek się powiększa/, która się doskonale "wpisała" w nasze przygody ze św. Jackiem.

Autor:Iwona

Ikona św. Jacek z kłosem napisana przez Ewę Pikul