Wydanie książki pt. „Święty Jacek Odrowąż w wierze , pobożności, teologii i sztuce – dawniej i dziś” jest kolejną wydarzeniem przyczyniającym się do lepszego poznania tej pięknej postaci z dziejów Polski i Kościoła.


Serdeczne podziękowania dla Pani prof. Katarzyny Parzych Blakiewicz za kontynuację tematu. Poprzednie inicjatywy to: zaangażowanie w powstanie i prawykonanie utworu  „Missa in honorem Sancti Hyacinthi”(tutaj) , włączenie tematyki kultu św. Jacka do naukowej konferencji na Wydziale Teologicznym UWM (tutaj), umieszczenie na okładce poprzedniej książki fotografii figury św. Jacka z Placu św. Piotra w Rzymie zrobionej przez portal (tutaj).
Książka jest zbiorowym opracowaniem w którym autorzy podjęli tematykę dotyczącą świętego w ramach prowadzonych badań hagiologicznych. Zauważono, że ślady pobożności skierowanej do  św. Jacka są mało czytelne pomimo tego, że są spotykane na całym świecie.
Istnieje jednak tendencja do odkrywania wartości patronatu św. Jacka. Przykładem potwierdzającym tę tezę, jest nadanie we wrześniu br. imienia św. Jacka szkole podstawowej w wyniku plebiscytu wśród dzieci (tutaj). Ten przykład jak i wiele innych, opisanych na naszym portalu, wzmacnia stwierdzenie zawarte we wstępie do książki że cyt: „Ten święty, w swoim charyzmacie jest wciąż aktualny , a nawet bardzo potrzebny współczesnemu pokoleniu , które żyje w kulturze charakteryzującej się osłabieniem oddziaływania dobrych wzorców osobowych i silnych autorytetów. Jako patron, daje on doskonałe wsparcie w skorelowaniu wiary nadziei i miłości z chrześcijańską praxis.”
Jest w niej również zawarty mój referat z konferencji  pt „Popularności Świętego Jacka Odrowąża na świecie w świetle obserwacji internetowych przez Portal Świętego.Jacka Odrowąża  www.jacek.iq.pl".
Dla zainteresowanych otrzymaniem książki mam 10 egzemplarzy bezpłatnych , które prześle bez kosztów dla nabywcy pierwszym 10 osobom po otrzymaniu od nich adresu na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

b_340_0_16777215_00_images_Ksiazki_uwm_okl.jpgb_200_200_16777215_00_images_Ksiazki_uwm_2.jpg