Turniej o Puchar św. Jacka w formule Ligi Mistrzów i Ligi Europy

W środę 12 czerwca 2019 roku już po raz dwunasty na stadionie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Strzelcach Opolskich odbywał się Międzydiecezjalny Turniej Piłkarski o Puchar św. Jacka.

Link do galerii zdjęć TUTAJ

Święty Jacek, patron Metropolii Górnośląskiej pochodzący z pobliskiego Kamienia Śląskiego i należący do grona najbardziej znanych w świecie polskich świętych, czczony jest na strzeleckiej ziemi w bardzo nietypowy sposób, bowiem poprzez najbardziej popularną dyscyplinę sportową jaką jest piłka nożna. Coroczne turnieje szkół są próbą uczczenia i wyrażenia wdzięczności św. Jackowi, który jak do tej pory jest jedynym kanonizowanym świętym pochodzącym ze Śląska – naszej małej Ojczyzny.
Tegoroczna 12 edycja Turnieju o Puchar Świętego Jacka formułą przypominała rozgrywki dwóch najbardziej prestiżowych Europejskich Pucharów UEFA, jakimi są: Liga Mistrzów i Liga Europy. Wystąpiło w niej 20 zespołów szkolnych, pochodzących z 4 diecezji: częstochowskiej, gliwickiej, katowickiej i opolskiej. Rywalizowali w 3 kategoriach o 3 oddzielne puchary: małe szkoły podstawowe rozgrywały swoje mecze na boisku o nawierzchni syntetycznej - Orlik, szkoły podstawowe z oddziałami gimnazjalnymi i szkoły ponadpodstawowe grały na 3 boiskach trawiastych równocześnie. Każda drużyna, która w wyniku losowania wcieliła się w jeden z klubów występujących w tegorocznych edycjach Ligi Mistrzów lub Ligi Europy, rozegrała odpowiednio 5 lub 6 spotkań, po 16 minut, czyli w sumie około 90 minut.
W ciągu 6 godzin rozegrano 52 mecze, w których strzelono 183 gole, najwięcej 80 goli trafili najmłodsi, grający na boisku Orlik. Szkoły podstawowe z oddziałami gimnazjalnymi zdobyły 63 bramki, a ponadpodstawowe - 40. Najskuteczniejszym zawodnikiem turnieju był Justin Daniel z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Strzelcach Opolskich, który zdobył 10 bramek, najlepszymi bramkarzami byli na równi Oskar Glapiak z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Strzelcach Opolskich oraz Fabian Pallus z Zespołu Szkół Elektrycznych z Opola, którzy stracili tylko po jednym golu. Najbardziej wartościowymi piłkarzami w poszczególnych kategoriach zostali uznani: Paweł Wiśnia (PSP 1 Strzelce Opolskie) – w kategorii szkół podstawowych, Bartłomiej Rojek (MSP 13 Piekary Śląskie) – w kategorii szkół podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi oraz Gabriel Gwózdek (CKZIU Strzelce Opolskie) – w kategorii szkół ponadpodstawowych.
W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Strzelcach Opolskich reprezentująca Arsenal Londyn, w kategorii szkół podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi – Miejska Szkoła Podstawowa nr 13 w Piekarach Śląskich, będąca FC Barceloną, a w kategorii szkół ponadpodstawowych – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ze Strzelec Opolskich, które występowało jako Juventus Turyn.
Po raz pierwszy Międzydiecezjalny Turniej Piłkarski o Puchar św. Jacka - patrona kościelnej metropolii górnośląskiej – odbył się 14 kwietnia 2008 roku. Wówczas w tym turnieju wzięły udział 4 drużyny: 2 seminaria duchowne z Katowic i Opola oraz 2 szkoły ponadgimnazjalne z Rydułtów i Strzelec Opolskich. Głównym celem, który co roku przyświeca turniejowi jest przede wszystkim integracja dzieci i młodzieży z diecezji, którym patronuje św. Jacek poprzez radosny futbol i zdrową rywalizację w duchu fair play, wolną od wulgaryzmów i agresji boiskowej. Zależy nam też na promowaniu dobrych wartości w sporcie oraz na ukazaniu relacji pomiędzy wiarą i sportem.
Jeden z bohaterów tegorocznej Ligi Mistrzów trener Liverpoolu Jürgen Klopp nie raz publicznie przyznaje się do swoich przekonań religijnych. W jednym z wywiadów dla amerykańskiej agencji katolickiej powiedział, że wszystkim, co czyni go tym, kim jest, co go prowadzi i wyznacza zasady moralne jest wiara. Zaznaczył także, że modli się codziennie. „Ale nigdy nie modlę się o zwycięstwo w piłce nożnej, ale o siłę, roztropność, niezbędny spokój, aby właściwie ocenić rzeczy. Nigdy o to, aby wygrać za wszelką cenę”. Właśnie taką postawę chcemy promować organizując cyklicznie Turnieje o Puchar św. Jacka.
Chcemy z serca podziękować wszystkim tym, którzy na różne sposoby włączyli się w organizację tego dzieła, przede wszystkim uczniom i nauczycielom - głównego organizatora tego przedsięwzięcia czyli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. Z roku na rok Turniej św. Jacka zyskuje na popularności i jednocześnie na atrakcyjności dzięki dobrej współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami, między innymi z Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportu, Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, Kapelanem Sportu Diecezji Opolskiej, szkołami, władzami samorządowymi, parafiami, firmami sponsorującymi nagrody, mediami patronującymi z Portalem Internetowym św. Jacka na czele.

https://drive.google.com/drive/folders/10fDdXqtTpuRTOW5863RUeiHnCEfp0k9N

Adam Kała