Na naszym portalu rozpoczynamy okres przygotowań do kanonizacji bł. Jana Pawła II, zainspirowani częstymi głosami, że był on „drugim św. Jackiem”. Będziemy poszukiwali  skojarzeń łączących  te dwie postacie, symboli, wypowiedzi bł. Jana Pawła II o św. Jacku. Dalej poniżej.

Pierwszą w tym cyklu jest audycja nadana 6 lutego 2014 roku przez Radio Watykańskie, w której ks. dr Arkadiusz Nocoń opowiada o miejscu, w którym spoczywa ciało bł. Jana Pawła II i o historycznych konotacjach związanych z tym miejscem. W tej wypowiedzi jest kilka wątków Jackowych podkreślonych przez ks. Arkadiusza. Jest jeszcze jeden symbol, który rozpoznaję i interpretuję na swój własny sposób. Otóż, w Bazylice św. Piotra, bł. Jan Paweł II spoczywa pomiędzy kaplicą Eucharystii i kaplicą Maryi, w takiej samej symetrii jak w ikonografii ukazywany jest św. Jacek trzymający w prawej ręce monstrancję a w lewej posążek Maryi. Zastanawiam się: czy to tylko przypadek? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam czytelnikom.
Nagranie od 5 minuty audycji, posłuchajcie  (tutaj).
Wypowiedź jest tak ciekawa, że warto, aby ukazała się drukiem i mogła być cytowana przed wielką pielgrzymką rodaków na kanonizację. Postaramy się o zgodę.