Tiroler Tageszeitung w lokalnym dodatku Osttirol Lokal z dnia 16. Maja 2018 zamieścił następującą informację.
Lienz - 800 lat klasztoru Sióstr Dominikanek


Według kroniki konwentu, klasztor żeński, w Lienz zalicza się do najstarszych klasztorów dominikanek na świecie. Został założony jeszcze za życia św. Dominika. Dziś w historycznych murach klasztoru znajduje się również szkoła o profilu zawodowym. „Św. Jacek, jeden z pierwszych i najsłynniejszych synów Zakonu Dominikanów założonego w 1216 r., miał według wiarygodnych doniesień z 1218 r. przybyć do Lienz i dołączyć tamtejszą małą wspólnotę Sióstr Reyer do Zakonu Dominikanów”- relacjonuje na podstawie archiwalnych źródeł dyrektorka szkoły Regina Mayr.
Klasztor i społeczność szkolna zapraszają na dominikańskie święto z okazji 800-lecia założenia klasztoru w dniu 25 maja o godzinie 10:00 rano. Jubileusz będzie świętowany w czasie uroczystej mszy św., przez taniec medytacyjny, agapę w krużgankach klasztoru i w ogrodzie.

PS. Dziękuję ks. Damianowi Fryszowi za nadesłanie informacji i tłumaczenia artykułu prasowego.

Siostry Dominikanki twierdzą, że w 1218 r. Jacek Odrowąż był już członkiem Zakonu Dominikańskiego, a nie jak współczesne źródła podają, że było to po 1221r. To bardzo ważny dowód, ponieważ potwierdza pogląd, że rację w sprawie wstąpienia Jacka do Zakonu mieli dawni hagiografowie, natomiast współcześni badacze dokonali błędnych ustaleń. Portal od zawsze uznaje rok 1218 za datę wstąpienia Jacka do Zakonu.

O podróży do Lienz pisaliśmy już w 2015 r. (tutaj) jak również w 2010 r (tutaj)
Lienz jest oznaczony na Jackowej mapie świata (tutaj)

b_340_0_16777215_00_images_Lienz_Lienz.JPG